بسته
(0) اقلام سبد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  فلز نقره و خواص آن

  فلز نقره و خواص آن

  در رابطه با نقره (Silver)

  نقره یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی با نشانه Agمی باشد، که دارای عدد اتمی 47، وزن اتمی 107. 8682 که در گروه یک فرعی جدول تناوبی قرار جای دارد.
  نقره فلزی می باشد به رنگ سفید مایل به خاکستری و براق که از لحاظ شیمیایی یکی از فلزات سنگین می باشد نقره فلزی نجیب است که از لحاظ تجارتی عنصری قابل توجه و گران بهاست. نقره از جمله فلزاتی می باشد که از دوران های خیلی دور شناخته شده بوده و مورد استفاده قرار گرفته. استفاده از فلز نقره با قدمت این بالای 3600 سال قبل از میلاد مسیح بالغ می رسد.
  از فلز نقره 25 ایزوتوپ رادیواکتیو شناخته شده که دارای جرم اتمی 102 الی 117 می‌باشند. البته نقره معمولی از 2 ایزوتوپ با جرم های 107 و 109 ساخته شده. نقره خالص فلزی براق و نسبتا نرم است که تا اندازه ای سخت تر از طلا می باشد. فلز نقره در حالت عادی کمی متمایل به خاکستری کدر می باشد و زمانیکه این فلز پرداخت شود، دارای درخشندگی قابل توجه ای می شود. که 95% از نور تابیده به خود را بازتاب می نماید. نقره در بین فلزات، بهترین رسانا برای گرما و الکتریسیته را می باشد. چکش خواری و مفتول شوندگی بالایی دارد بطوری که دارای مرتبه دوم پس از طلا می باشد. چگالی نقره 10. 5 برابر آب است، بصورتیکه یک متر مکعب از آن دارای وزن 10500 کیلوگرم می‌باشد.
  بیشتر نقره در کشورهای مکزیک، امریکا و کانادا تولید می شود. نقره از جمله فلزات نرم است که نمی توان آن را به صورت خالص مورد استفاده قرار داد، به همین دلیل با سایر فلزات همراه می کنند. تا شکل دهی به این فلز راحت تر و قابل شکل پذیر تر شود.

      


  در انگلستان به نقره ی تمام عیار، استرلینگ گفته می شود. که این نام برگرفته از داستان زیر می باشد:
  استرلینگ از نام یک خانواده ی آلمانی گرفته شده که در آلمان می زیستند و نامشان هم « استرلینگ » بوده. افراد خانواده ی « استرلینگ » ، پادشاه انگلستان، در سال 1215 ساختن سکه های انگلستان را به این خانواده واگذار کرد. آنها نیز آنقدر این کار را به خوبی و درستی انجام دادند که هنوز هم نامشان بر روی اجسام گران بها باقیست. نقره در هوای تمیز تیره نمی شود. پس زمانی نقره سیاه می شود نشان دهنده آن است که در هوا مقداری گوگرد ( سولفور ) وجود دارد. گوگردی که از آلودگی هایی چون « دود » هوای شهر یا « چاه های نفت » پدید می آید.
  نقره بسیار شکل‌پذیر، نرم و چکش‌خوار بوده عنصری تک ظرفیتی با درخشش بالا و دارای قابلیت پرداخت خیلی زیادی می باشد. رسانایی الکتریکی و گرمایی آن از تمامی فلزات حتی از مس هم بالاتر است، اما به دلیل قیمت بالا و تشکیل لایه‌ی اکسید بر روی آن، از نقره به اندازه‌ی مس در صنایع الکتریکی استفاده نمی شود. حتی در جنگ جهانی دوم با توجه به کمبود مس، نزدیک به 14000 تن نقره به منظور غنی‌سازی اورانیوم در الکترومغناطیس‌ها مورد استفاده قرار گرفت.
  کاربرد این فلز در کابل‌های بسیار گران‌بها در محصولات صوتی می باشد. نقره همچنین دارای پایین‌ترین مقدار مقاومت کنتاکت می‌باشد. فلز نقره در آب و هوای خالص پایدار است اما در صورت وجود سولفیدهیدروژن و ازن، لایه‌ای مشکی از سولفید نقره بر روی آن تشکیل می‌شود. که این لایه مشکی را می‌توان با اسید هیدروکلریک رقیق پاک کرد.

  انصراف از نظر
  call support Telegram support