بسته
(0) اقلام سبد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  آشنایی با کهربا و خواص آن

  آشنایی با کهربا و خواص آن

  آشنایی با کهربا و خواص آن:

  پس از گذشت میلیون ها سال با فسیل شدن شیره ی درخت (اکثرا درختان کاج مخروطی شکل) ماده ای به اسم  کهربا (به لاتین Amber) بدست می آید. کهربا در مقایسه با دیگر کانی ها از سختی خیلی بالایی برخوردارد نیست و سختی آن عموما بین 2 تا 2.5 است . وزن خالص کهربا به حدود 1/08 گرم  در هر سانتی متر مکعب می رسد. کهربا تا به امروز در طبیعت به صورت شفاف یا مات و به رنگ های زرد، قهوه ای، سفید شیری، قرمز، سبز، نارنجی و سیاه مشاهده شده است. عمر بعضی از این کهرباها به 120 میلیون سال هم می رسد و گاهی در بین بعضی از آن ها گیاهان و حشراتی از همان دوران وجود دارد که در درون آن به دام افتاده اند و باعث شده تا به جذابیت کهربا افزوده شود.

  کهربا های با رنگ های ترکیبی به ندرت در طبیعت یافت می شود و در بین گونه های مختلف کهربا گونه ای کمیاب با ترکیب رنگ سفید و زرد وجود دارد که به علت کمیاب بودن از ارزش بالایی برخورد دار است.

  اسم کهربا به معنی رباینده کاه از خاصیت آن برگرفته شده است که مالش دادن کهربا با پارچه یا امثال آن باعث ایجاد جریان الکتریسته و اشتعال زایی می شود. یونانیان قدیم این سنگ را به نام سنگ برق می شناختند. مهم ترین معدن کهربا در کشور روسیه  در عمق 30 کیلومتری زمین، زیر خروارها شن و ماسه قرار دارد. به کهربایی که از عمر آن حداقل یک میلیون سال نگذشته باشد کهربای نارس می گویند.

  در گذشته به علت بوی خوشی که از کهربا استشمام می شود  از آن برای خوشبو کردن فضا هم استفاده می شد. به علت سختی پایین کهربا، این سنگ ماده ای نرم است و برای ساخت زیور آلات گوشواره و گردنبند مناسب است.  هرچه کهرباها مدت بیشتری از عمر خود را در زیر خاک مدفون شده باشد به سختی ان افزوده می شود.

  تسبیح-کهربا-پودری-حشره-ای-33-دانه-ای                  تسبیح-کهربا-پودری-حشره-ای-33-دانه-ای                   تسبیح-کهربا-پودری-حشره-ای-33-دانه-ای

  انواع کهربا:

  اکثرا کهربا را براساس منطقه پیدایشش دسته بندی میکنند. بعضی از دسته های کهربا به دلیل رنگشان دارای ارزش ویژه ای هستند. هر چه رنگ کهربا شفاف تر باشد از ارزش بیشتری برخوردار است

   در زیر دو تا از معروف ترین دسته های کهربا آورده شده است:

  کهربا بالتیمور و کهربا دومینیکن

  عمر کهربای بالتیمور از 40 میلیون سال فراتر می رود و طبق قرار گرفتن در وضعیت نوری مختلف به هر دو شکل شفاف و مات به رنگ زرد وجود دارد.

  کهربای دومینیکن در کشور جمهوری دومینیکن یافت می شود و به رنگ زرد موجود است. تفاوت این دسته کهربا با نوع بالتیمور این است که دارای حشرات یا گیاهان بیشتری در درون خود است.

   

  نگهداری کهربا:

  برای از دست نرفتن درخشندگی سنگ کهربا باید آن را  در محلول آب و صابون قرار داد و با مالش انگشتان آن را تمیز نمود. برای انجام پولیش سنگ کهربا فقط یک حوله ی نرم و چند قطره روغن زیتون لازم است.

   

  خواص کهربا:

  کهربا خاصیت شفابخشی شگفت انگیزی بر روح و جسم بدن دارد.

  کهربا دردهای ناشی از دندان را در کودکان تسکین می بخشد و با تحریک رشدشان رشد کودکان را تسریع می بخشد. کهربا باعث ترمیم ریشه های دندان در افراد بزرگسال می گردد. و در درمان آلرژی های ناشی از تماس با گرده های گیاهان،  گرد و غبار و سایر مواد آلرژی زا بسیار موثر است. به علاوه کهربا درمان التهاب مفاصل، آسم، زکام و تب را راحت تر می کند. کهربا با تنظیم سوخت و ساز بدن در بهبود افراد دارای تیروئید کم کار یا پرکار کمک معجزه آسایی دارد. و از کبد و صفرا در انجام فعالیتشان حمایت می نماید.

  کهربا علاوه بر تاثیرات جسمی، بر روح افراد هم تاثیرات مثبت بسزایی دارد که از جمله می توان به آرامش اعصاب اشاره نمود. این سنگ می تواند انرژی های منفی را از وجود فرد بیرون بکشد و به فرد کمک کند هیجان و احساساتش را کنترل کند. استفاده از این سنگ پس از عمل های جراحی به فرد اراده ای برای به دست آوردن سلامتی اش می بخشد تا  زودتر از بستر بیماری بلند شده و پیش از موعد بهبود یابد.

  انصراف از نظر
  whatsapp support call support Telegram support