همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  باقرالعلوم

  باقرالعلوم

  امام محمد باقر (ع)، شکافنده دانش ها

  کارشناسی مذهبی در رابطه با واژه "باقر" گفت : این واژه به معنای شکافنده است. از آنجایی که امام پنجم ما محمد بن علی (ع) شکافنده ی علوم بودند، باقر العلوم می نامیدند.

  حجت الاسلام عبدالهادی مسعودی عنوان کردند که امام محمد باقر (ع) در اول ماه رجب سال 57 هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمدند و نیز در سال 95 هجری قمری بعد از شهادت امام سجاد(ع) پدر بزرگوارشان به امامت رسیدند و تا زمان شهادتشان رهبری شیعیان را بر عهده داشتند.

  ایشان همچنین درباره حضور امام محمد باقر (ع) در کربلا نیز گفت: در زمان حضور ایشان که همراه پدربزگوارشان بود، ایشان فقط 4 سال سن داشتند و با این وجود شاهد وقایع مصیبت بار و اندوهناک روز عاشورا بودند.

  کارشناس مذهبی نیز در خصوص دوران سیاسی زندگی این امام بزرگوار بیان کرد: دوران زندگانی ایشان همزمان با اواخر حکومت اموی و شروع نابودی این حکومت بوده است و ایشان در این زمان فرصتی کم برای نشر و حفظ آثار علمی یافتند و پایه گذار نهضت علمی و فرهنگی شیعه شدند.

  امام محمد باقر (ع) در 7 ذی الحجه سال 114 قمری در زمان خلافت هشام بن عبدالملک به شهادت رسیدند که عامل شهادت ایشان را مسمومیت توسط هشام بن عبدالملک دانستند. برخی نیز ابراهیم بن ولید را عامل مسمومیت ایشان ذکر کردند.

  مرقد این امام در کنار پدر بزگوار و عموی پدرشان امام حسن مجتبی (ع) در قبرستان غریب بقیع واقع در مدینه است.

  انصراف از نظر
  whatsapp support call support Telegram support