همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  تاثیر استرس بر بینایی

  تاثیر استرس بر بینایی

  تاثیر استرس بر بینایی

   

   

  محققان دانشگاه ایالتی اوهایو آمریکا مطالعاتی در زمینه تاثیر استرس بر بینایی داشتند که نشان می دهد سطح بالای استرس با انحطاط ماکولای وابسته به سن که یکی از مهمترین دلیل نابینایی با افزایش سن است در ارتباط است.

  به نقل از پایگاه خبری مدیکال ساینس، محققان 137 بیمار را که مبتلا به بیماری ماکولای وابسته به سن (AMD) بودند با استفاده از مقیاس سنجش استرس (PSS) مورد بررسی قرار دارند. که نتایج گویای آن بود که سطح بالای استرس با این بیماری کاملا مرتبط است.

  از آنجایی که استرس یکی از مهمترین عوامل تحریک کننده التهاب است، محققان علت این ارتباط را این می دانند که AMD بیماری التهابی محسوب می شود. البته آزمایش های بیشتری مستلزم دستیابی اطلاعات دقیق تر می باشد.

  این بیماری یکی از مهمترین علل نابینایی در سالمندان است که حدود یک پنجم افراد بالای 75 سال به آن مبتلا هستند. این بیماری بدون درد و با گذشت زمان دید مرکزی سالمند را کاهش داده و به دو نوع انحطاط خشک و تر تقسیم می شوند.

  انحطاط ماکولا معمولا به دلیل رسوب چربی و پروتئین در شبکیه چشم ایجاد می شود که مانع از رسیدن مواد مغذی به سلول های حساس به نور می شود.

  در این عارضه یک لایه از سلول های اپیتلیال رنگدانه ای شبکیه (RPE) واقع در ماکولا تخریب می شوند.این سلول ها نقش بسیار مهمی در بینایی دارند و سلول های حساس به نور را پشتیبانی میکنند.

  در انحطاط ماکولای تر که از نوع خشک آن شدیدتر است، رگ های خونی غیرطبیعی، خون را وارد ماکولا می کند.بر این اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، در آمریکا می گوید که حدود 1.8 میلیون فرد 40 ساله و به بالا به این عارضه مبتلا هستند که تا سال 2020 به 2.95 میلیون نفر خواهد رسید.

  در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری موجود نمی باشد.

  انصراف از نظر
  whatsapp support call support Telegram support