بسته
(0) اقلام سبد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  دیابت یا قند خون

  دیابت یا قند خون

  قند خون در واقع اندازه گلوکز موجود در خون هر شخص می باشد. دانستن مقدار نرمال قند خون بسیار هائز اهمیت است و به کنترل دیابت کمک فراوانی می کند. باید توجه داشت که میزان قند خون در همه شرایط یکسان نیست و این مقدار قبل و بعد از غذا عددی متفاوت است،که در اینجا اعداد مناسب قند خون افراد را بیان میکنیم .

  قند خون طبیعی چه میزان باید باشد؟

  گلوکز، قندی است که بیشترین استفاده را در بدن دارد، قند میو ه ها که با فروکتوز شناخته می شود و همچنین قند شیر که لاکتوز نام دارد، که بعد از استفاده در بدن به گلوکوز تبدیل شده و به انرژی تبدیل می شود.
  اگر عدد قند خون پایین تر از 100 باشد فرد به دیابت مبتلا نیست و میزان قند خون نرمال و طبیعی دارد.
  اگر این عدد بین 100 الی 126 باشد در وضعیت مرز ابتلا به بیماری دیابت نوع یک می باشد، و آنها مستعد ابتلا به بیماری دیابت در آینده هستند .
  اگر قند خون بالای 130 باشد فرد مبتلا به نوع دیابت یک است و فرد باید خیلی سریع تحت درمان قرار گیرد .
  عدد قند خون نرمال چند است؟
  شاخص هموگلوبین در بدن نشان دهنده میزان قند خون است، اگر عدد هموگلوبین بالا باشد و معدل قند خون، در سه ماه به همین منوال باشد، بیمار باید تحت درمان قرار بگیرد . اگر عدد هموگلوبین قند خون از حدی بالاتر باشد دیابت نوع یک است که همراه باپرنوشی، سرگیجه و تکرر ادرار خود را نشان می دهد؛ در نوع 2 ، قند خون بالا نیست و هیچ علامتی ندارد و بیماری باید با آزمایش چک شود و بعد از تشخیص میزان قند خون مناسب، بیمار تحت درمان قرار گیرد .

  رژیم غذایی مناسب برای افراد دیابتی

  • باید از رژیم غذایی مناسب استفاده نمایند.
  • جلوگیری از اضافه وزن
  • داشتن فعالیت مناسب بدنی
  • مصرف فست فودها را تا حد امکان کاهش داده، چرا که فست فودها به طور مصنوعی با چربی های مضر و نیز کربوهیدرات های تصفیه شده و مصنوعی اشباع می شوند، که احتمال ابتلا به دیابت را افزایش می دهد .

  قند خون نرمال در حالت ناشتا برای افراد مبتلا به دیابت : 130-80 میلیگرم بر دسی لیتر بوده و برای افرادی که دیابت ندارند : 99-70 میلیگرم بر دسی لیتر می باشد .
  قند خون نرمال دو ساعت بعد از غذا :برای افراد مبتلا به دیابت : کمتر از 180 میلیگرم بر دسی لیتر و برای افرادی که دیابت ندارند کمتر از 140 میلیگرم بر دسی لیتر
  قند خون نرمال در دیابت بارداری
  قند ناشتا قبل از غذا برای زنان باردار : 92 میلیگرم بر دسی لیتر و بعد از غذا میزان قند خون:120 میلیگرم بر دسی لیتر
  قند نرمال در مادر باردار با دیابت قبلی قند ناشتا و قبل از غذا : 99 -60 میلیگرم بر دسی لیتر و بعد از غذا: 129-100 میلیگرم بر دسی لیتر

  آزمایش قند خون

  با انجام آزمایش خون نوک انگشت، می توانید مقدار گلوکز و قند خون را اندازه گیری نمائید. می توانید برای اندازه گیری قند خون یک سنسور به زیر پوست بگذارید، به این روش اندازه گیری CGM می گویند، آزمایش خون به صورت مرتب برای افرادی که انسولین تزریق می کنند، باید انجام شود، برای کنترل قند خون می توانید بعد از خوردن غذاهای مختلف یا انجام فعالیت های مختلف مقدار گلوکوز را اندازه گیری نمائید، مقدار قند خون بسته به مقدار و نوع غذا افزایش می یابد. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که انسولین تزریق نمی کنند، می توانند در مواقع مختلف قند خون خود را اندازه بگیرند. اغلب افراد مبتلا به دیابت نیازی به آزمایش بین وعده های غذایی ندارند، مگر اینکه مصرف داروهای دیابت داشته باشند و توصیه پزشکی مبنی بر چک کردن میزان قند خونشان را داشته باشند.

  اندازه گیری میزان قند خون

  بهتر است افراد مبتلا به دیابت پس از بیدار شدن، قند خون ناشتای خود را اندازه گیری نمایند.
  با برنامه ریزی آزمایش انجام دهید. آزمایش روزانه در یک زمان به شما اطلاعات سودمندی نمی دهد مثلا پس از تغییر قرص یا استفاده از دارویی خاص قند خونتان را اندازه بگیرید.
  توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت گوهرافشان از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان بدانید، و صرفا جنبه اطلاع رسانی داشته .

   

  انصراف از نظر
  whatsapp support call support Telegram support