بسته
(0) اقلام سبد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  رکاب فدیوم

  رکاب فدیوم

  رکاب آلیاژ فدیوم ( Fedium )

  از ترکیب دو فلز نقره و پالادیوم ( Ag و Pd ) آلیاژ فدیوم بدست می آید. پالادیوم که از خانواده پلاتین های می باشد به دلیل نزدیکی عدد اتمی و چگالی اش به نقره، قابلیت خوبی در انحلال کریستالی نقره دارد. ساخت آلیاژ فدیوم دارای فنونی است که کمتر سازندگان راجع به آن صحبت می کنند و هر یک از رکاب سازان شیوه خاص خود را در ساخت فدیوم دارند. ارزش هر گرم فدیوم بستگی به قیمت روز پلادیوم و نقره دارد و بر حسب درصد پالادیوم به نسبت نقره بدست می آید.

  چگونگی نحوه تشکیل فدیوم

  برای ساختن آلیاژ فدیوم، در بوته ( محفظه ذوب)، پالادیوم را در آخر بار نقره می گذارند و دمای کوره را بالا میبرند. در ابتدا به دلیل پایین بودن نقطه ذوب نقره،  به مایع تبدیل می شود و پس از افزایش حرارت کوره و دست یافتن به نقطه ذوب پالادیوم، عمل انحلال پالادیوم صورت می گیرد. اما با افزایش دمای مذاب نقره و عدم توانایی در کنترل دمای مطلوب در کوره سبب بوجود آمدن حباب در رکاب می شود. همین ویژگی کار را مشکل می کند و مهمترین مشکل در ساخت آلیاژ پالادیوم می باشد. به همین علت است که اساتید رکاب ساز هر کدام از روش خاص خود استفاده می کنند و سعی در بر ملا کردن این راز انجام نمیدهند.!!!

  برتری رکاب فدیوم در مقابل رکاب نقره

  1)     درخشندگی و زیبایی رکاب فدیوم بسیار بیشتر از رکاب نقره بوده است.

  2)     رکاب فدیوم مقاومت بسیاری در مقابل عرق و مواد شیمیایی دارد. اما رکاب نقره به مرور زمان در برابر رطوبت، مقداری سیاه می شود.

  3)     رکاب فدیوم می تواند جایگزین مناسبی برای رکاب طلا باشد. همچنین برای کسانی که خواهان رکاب گران قیمت می باشند، مناسب است.

  4)     رکاب فدیوم، از استحکام فیزیکی بالایی برخوردار است و برخلاف رکاب نقره، پس از مدتی استفاده از آن دچار فسودگی و خراش نمی شود.

  معایب رکاب فدیوم ( اکثریت در حوزه ساخت رکاب)

  1)     پالادیوم فلزی گران قیمت است. در ذوب و آلیاژ آن دقت لازم را باید داشت و کمترین اشتباه موجب ضرر مادی به رکاب ساز خواهد شد.

  2)     پس از ریخته گری، نمونه رکاب بدست آمده بنظر کامل می آید. اما امکان دارد دارای تخلخل در زیر لایه سطحی رکاب باشد، که در پرداخت نهایی امکان ظاهر شدن آن است. که در این صورت تمام زحمات رکابساز به باد می رود.

  3)     تغییر سایز در رکاب فدیوم که با برش دادن و جوش دادن انجام می گیرد، بر خلاف رکاب نقره به آسانی انجام نمیگیرد. به همین علت رکاب سازان،  رکاب فدیوم را بدون هیچگونه عملیات جوشکاری می سازند.  

  نماد رکاب فدیوم

  در جواهر سازی برای شناخت آلیاژ فدیوم، از حرف اختصاری F و نماد فدیوم استفاده می کنند.

  مبدع آلیاژ فدیوم

  استاد حاج محمد حسین جدی، مبدع آلیاژ فدیوم در ایران است که تجربه بالایی در زمینه جواهر سازی نیز داشتند.  ایشان انگشتر های بسیار زیبایی را در این زمینه تولید کردند که در آثار ارزشمند هنر اسلامی ایران جای گرفت.
  ایشان  سرانجام پس از تلاش های بسیار در ساخت چنین آلیاژی، در سال 1355 موفق به ساخت آن شدند. در ابتدا برای مجزا شدن جنس چنین انگشتر ها، با زدن دو مهر جدی و تهران به داخل انگشتر ها سبب متمایز شدن آنها شدند. که در ابتدا برای علاقمندان تشخیص آن سخت بنظر می رسید. پس از آن، نام فدیم را بر آن گذاشت و با حرف  Fدر داخل انگشتری نشان داده شد.

  اساتید دیگری پس از ایشان نیز، به ساخت این آلیاژ و رکاب مشغول شدند که در حال حاضر در تهران، قم و زنجان به ساخت آن مشغول هستند. با توجه به ویژگی های مثبت این رکاب، روز به روز به شمار علاقمندان آن افزوده می شود.

   

  برای خرید انواع انگشتر های فروشگاه گوهر افشان کلیک کنید.

  09306226344

  goharafshan_admin@

  انصراف از نظر
  whatsapp support call support Telegram support