بسته
(0) اقلام سبد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  سنگ اسپینل چیست ؟

  سنگ اسپینل چیست ؟

  بیا که لعل و گوهر در نثار مقدم تو      ز کنج خانه دل می کشم به مقدم تو    (حافظ)

  ویژگی های اسپینل

  اسپینل ( Spinel ) دارای سختی 7.5 تا 8 و با ترکیب شیمیایی MgAl2O4 است. در مقابل مواد شیمیایی و شرایط جوی فیزیکی مقاوم است. در سنگ های مرمر که در برابر شرایط آب و هوایی کمتر مقاومت دارد دیده می شود. در ته نشین های ماسه و شن آبرفتی و در میان سنگ های قیمتی دیگر یافت می شوند. اسپینل به سه صورت در زمین شناسی قابل یافت می باشد :

  1)     در سنگ های آذرین و دانه های بدون شکل

  2)     به شکل بلور در سنگ های آهکی در اثر مجاورت دگرگونی، سرپانتین یا گنیس

  3)     در ته نشین های رسوبی و به صورت سنگ ریزه های ساییده شده از آب

  انواع اسپینل

  اسپینل در رنگ های مختلف وجود دارد. نوع زرد رنگ آن روبیسل ( ( Rubicelle نوع قرمز خالص آن  بالاس روبی (Balas Ruby) ، انواع قهوه ای رنگ آن ( Piconite)، از نارنجی روشن تا قرمز نارنجی آن (Flame Spinel)، سبز تیره تا سیاه آن که آهن در آن مشاهده می شود (Hercynite Spinel) و سبز تیره تا سیاه آن که از نمونه قبل روشن تر است ( Pleonaste Spinel)؛ نام دارند.

  در سال 1937 نوع آبی رنگ اسپینل که به گانواسپینل معروف است یافت شد. این نوع دارای مقدار زیادی روی می باشد. اسپینل نام گروهی از اکسید فلزی از مواد معدنی است که باعث می شود ساختار بلوربندی داشته باشد.

  معادن سنگ اسپینل

  بهترین کیفیت اسپینل که با نام "یاقوت قرمز" شناخته شده اند در کشور های تاجیکستان، تایلند، ویتنام، میانمار، کامبوج و سریلانکا یافت می شود. در بعضی کشور های دیگر همچون استرالیا، نیجریه، افغانستان، نپال، نیجریه، جنوب غرب کنیا، تانزانیا و ماداگاسکار از رگه های مرغوب اسپینل یافت می شود.

  مهمترین معادن اسپینل

  تاجیکستان

  در تاجیکستان امروزی، معدن تاریخی بدخشان، کوه لعل، در مجاورت منطقه مرغاب در شرق ایالت بدخشان وجود دارد. که در ایران قدیم به لعل بدخشان معروف است. این معدن در اثر زلزله شدید و فروافتادن صخره های بزرگ از کوه کشف شده است. در این معدن که مرز بین افغانستان و تاجیکستان می باشد، نصف اسپینل ها به رنگ سرخ و باقی به رنگ صورتی می باشد. از قرن 7 میلادی استخراج از این معدن شروع شده است که سنگ هایی همچون یاقوت پرنس سیاه و یاقوت تیمور از این معدن یافت شده اند که در واقع سنگ هایی اسپینل می باشند. یاقوت های نسبتا خوشرنگ اما بی کیفیت نیز از این معدن یافت می شوند.
  در جنگ بین امپراتوری بریتانیا و روسیه برای استعمارگری و مشخص نممودن نقشه مرزها در آسیا، به دلیل نداشتن علاقه روس ها به جواهرات؛ این معدن در مرزبندی بین روسیه و افغانستان مشخص شدند و به نوعی از دید جهانی مصون ماندند.

  میانمار

  شهرستان موگوک واقع در میانمار، دارای سرخ ترین اسپینل های جهان می باشد. این اسپینل ها سال ها تحت پادشاهی برمه به عنوان یاقوت سرخ به استخراج می رسیده است. البته این اسپینل ها در رنگ های مشابه نیز دیده شده است.
  با وجود داشتن مقاومت خوب این اسپینل در برابر اسید و آتش، باز هم در نگهداری آن باید دقت لازم را داشت. زیرا بدلیل شاخص های درونی امکان صدمه دیدن آن نیز وجود دارد.

  خواص سنگ اسپینل در چاکرا درمانی

  اسپینل یک سرعت دهنده راه های جدید فکری می باشد و چاکرای هفتم (تاج) و سوم (ناف) را تحت تاثیر مثبت خود قرار می دهد. سبب افزایش امید و خوشبینی می شود. به فرد در تمرکز بر روی هدف کمک می کند. اسپینل می تواند بر همه چاکرا ها تاثیر گذارد و ساختار های نصف النهاری بدن را تحریک کند و انرژی تازه ای را به هر بخشی که بیشترین نیاز را داشته باشد، بدهد.

  خواص اسپینل در ایران باستان

  طبع لعل، گرم و خشک می باشد. در جواهر نامه آمده است : هر کس که همراه خود لعل داشته باشد، از کشتن ایمن است، خواب های بیهوده نبیند و در خواب نترسد.
  در تنسوخ نامه 72 نیز آورده شده است : اگر لعل را بسوزانند بطوری که تلخی آن از بین رود (مصول) و با گلاب و نبات به کسی دهند تا بخورد، رخش سرخ گردد و زردی او از بین میرود.
  به طور کلی، اسپینل باعث مقاومت در برابر خستگی میشود.

  بهسازی اسپینل

  اسپینل نیز مانند جواهرات دیگر بهسازی می شود. تنوع بهسازی اسپینل کمتر می باشد اما روش های موجود برای افزایش شفافیت آن تاثیرات لازم را دارد. از جمله روش های بهسازی حرارتی، روغنی و حرارتی عنصری می باشند.

  اسپینل مصنوعی

  اسپینل های مصنوعی بسیار در بازار مشاهده می شود که به جای اسپینل طبیعی، گارنت، یاقوت و ... به فروش می رسد. نمونه آبی صنعتی آن بسیار به جای یاقوت کبود فروختته می شود. تشخیص تفاوت اصل و تقلبی اسپینر بر عهده متخصص می باشد. از اسپینل های مصنوعی به علت مقاومت بسیار نسبت به دما و فشار بالا در صنعت روکش نسوز سرامیک و آجر به کار برده می شود.

  برای خرید انگشتر های یاقوت سرخ فروشگاه گوهر افشان کلیک کنید.

  09306226344

  goharafshan_admin@

  انصراف از نظر
  whatsapp support call support Telegram support