بسته
(0) اقلام سبد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  سنگ زمرد

  سنگ زمرد

  ویژگی های زمرد

  کلمه زمرد Emerald  مترادف رنگ سبز می باشد. رنگ سبزی که عشق به طبیعت را به ارمغان می آورد.
  از نظر ترکیب شیمیایی، زمرد از آلومینیوم، بریلیوم و سیلیکات تشکیل شده است و عضو خانواده بریل می باشد. بریل خالص، بی رنگ است و اضافه شدن مقداری کروم و وانادیوم به آن رنگ سبز زیبای زمرد را می دهد. زمرد، دارای سختی 7.5 تا 8 می باشد و به دلیل سختی بالای آن، مخراج کاری، تراش کاری و پولیش نگین زمرد دشوار می باشد. برای تراش آن گوهرتراشان، تراش خاصی را در نظر می گیرند که به صورت تراش زمردی یا چهار گوش است، که از طرح های تراش پلکانی می باشد. این روش تراش علاوه بر افزایش زیبایی نگین زمرد، آن را در برابر فشار های مکانیکی مقاوم می سازد.
  برای زمرد های راف که ناخالصی آنها زیاد می باشد، بهترین تراش، کابوشن یا گرد می باشد. به اینصورت که قاعده نگین بیضی تراش داده می شود. این روش تراش زمرد بیشترین کاربرد را برای ساخت انگشتر دارد.
  رنگ سبز زمرد در برابر حرارت و نور مصنوعی یا طبیعی تغییر نمی کند. و در دماهای 700 درجه به بالا امکان تغییر رنگ در آن وجود دارد. زمرد، خاصیت فلورسانس ندارد. با افزایش ناخالصی های زمرد همچون گاز، مایعات و حباب؛ زمرد را کدر و مات می کند.

  نگهداری زمرد

  به دلیل سختی بالا و شکننده بودن زمرد، نگهداری خاصی را می طلبد. در هنگام جابجا شدن آن دقت کرد تا در اثر ضربه خرد نشود. در برابر اسید مقاوم و با آب گرم و صابون مشکلی ندارد. اما در برابر حرارت امکان ترک خوردن آن وجود خواهد داشت. از این رو هنگام سوار کردن نگین و حرارت دادن به آن، دقت لازم را داشت. جواهر فروشان برای پر کردن شیار ها و اصلاح رنگ زمرد، آنها را چرب می کنند. به مرور زمان و یا در مقابل حرارت، روغن خشک می شود. برخی مناطق زمرد در اثر شست و شو حالت سفیدک به خود می گیرد که می توان به قلم و پنبه آغشته به روغن زیتون آن را شفاف نمود.

  خواص زمرد در باور های باستانی

  مصریان باستان در دهان مرده، زمرد قرار می دادند و معتقد بودند در آن دنیا راحت تر صحبت کند. همچنین بر این باور بودند که زمرد باروری را افزایش می دهد. برای درمان بیماری های چشم نیز از سنگ زمرد بهره می بردند.
  در جوامع های دیگر از سنگ زمرد برای پادزهر و درمان بیماری های معده و صرع استفاده می کردند. در روم رنگ سبز زمرد، رنگ ونوس خدای عشق و زیبایی بوده است. در حال حاضر نیز رنگ سبز جایگاه خاص خود را دارد و به عنوان مثال در اسلام رنگ سبز، رنگ مقدسی است و برای ایرانیان گنبد های سبز و مقدس ائمه را یادآور می شود.

  لوح زمرد

  لوح زمرد، لوحی افسانه ای است که در تورات و بسیاری دیگر از افسانه ها از آن نام آوردده شده است. Thoth خدای آتلانتیس باستان،  علم برتر را بر روی این الواح نوشته است که هر قومی با در اختیار داشتن آن به تمدنی پیشرفته و بزرگ دست پیدا می کند. پس از آنان، مصریان باستان اولین مردمانی بودند که این الواح را در اختیار خود گرفتند. لوح زمرد از دوازده لوح سبز تشکیل شده است که با ترکیب موادی از علم کیمیاگری به وجود آمده است. این الواح در برابر عناصر مقاوم و فاسد نشدنی می باشد. این الواح غیرقابل تغییر است و با جابجایی مکانی کیفیتش را از دست نمی دهد. گفته شده است که الواح زمرد با کسانی که سمت و سوی فکری یکسان با آنها داشته باشند، ارتباط برقرار می کند.
  فیلسوف بزرگ یونان افلاطون، نخستین بار نام آتلانتیس را در 348 تا 428 قبل میلاد بیان کرد و در رساله تیمائوس چنین گفت : دوازده هزار سال پیش جزیره ای بزرگ با تمدنی ستایش برانگیز به نام آتلانتیس وجود داشته است. سپس در رساله دیگر خود کریتیاس، درباره وضعیت جزیره آتلانتیس و قدرت و شکوه آن سخن گفت و در آخر بیان کرد که مهمترین گنجینه آتلانتیس لوح زمرد بود که پس نابودی آتلانتیس، مصریان آنرا مالک شدند و تمدن پیشرفته مصر در نتیجه لوح زمرد شکل گرفت.

  منابع زمرد

  امروزه منابع متععدی از سنگ زمرد یافت می شود. از مهمترین آنها، کشور کلمبیا می باشد. منطقه چیور در کلمبیا که قرن هاست استخراج زمرد در آن ادامه دارد. زمرد های مرغوبی نیز از کشور های برزیل، زامبیا، پاکستان، ماداگاسکار، هندوستان، روسیه، افغانستان و زیمباوه یافت می شود. کشور های برزیل، زیمباوه و زامبیا شهرت تجاری بین المللی بالایی در زمینه زمرد های مرغوب برخوردار است.

  کلکسیونی از بهترین زمرد ها از لحاظ تراش، اندازه و رنگ در بانک مرکزی کلمبیا وجود دارد. همچنین در بانک مرکزی روسیه، کشور اتریش و موزه علوم طبیعی لندن و نیویورک، زمرد های مشهوری موجود می باشند.
  بزرگترین مجموعه زمرد تراش داده شده دنیا در بانک مرکزی ایران وجود دارد که جزوی از جواهرات ملی کشورمان به حساب می آیند.

  بزرگترین سنگ قیمتی و زمرد جهان

  "هدیه خدا" نام سنگی است که بزرگترین سنگ قیمتی و زمرد سبز رنگ جهان می باشد. وزنی معادل 11 کیلوگرم دارد و مالک آن فردی به نام ریگان رینی است که اهل کانادا می باشد. این زمرد شبیه هندوانه ای بزرگ است که بیش از یک میلیون دلار قیمت بر روی آن گذاشته شده است.

  زمرد خطی

  از نادرترین زمرد های خطی جهان، مغول نام دارد. در سال 1107 هجری قمری بر روی آن صلوات حضرت فاطمه (س) حکاکی شده است که در سال 2001 کریستی در حراجی به شخصی ناشناس به ارزش دو میلیون و دویست هزار دلار فروخته شد. از آن پس هیچگونه اطلاعی از این زمرد به دست نرسیده است.

   

                                           

   

  برای خرید انواع جواهرات زمرد فروشگاه گوهر افشان کلیک کنید.

  09306226344

  goharafshan_admin@

  انصراف از نظر
  whatsapp support call support Telegram support