بسته
(0) اقلام سبد
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید
همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  یسر و انواع آن

  یسر و انواع آن

  یسر و مکان های استخراج آن

  یسر گیاهی دریایی می باشد که در آبهای گرم دریای احمر در نزدیکی سواحل کشورهای مصر و عربستان یافت می شود. که امروزه با بالارفتن آلودگی های نفتی و برداشت های بی رویه از این گیاه سواحل دریای سرخ با کمبود این گیاه مواجه شده است، و این مسئله باعث شده است مانند ادوار گذشته ،ساخت و عرضه تسبیح یسر به سادگی امکان پذیر نباشد.
  تسبیحی که از گیاهان یسر سواحل عربستان ساخته می شوند را یسر مکاوی Makkawi Yusr و یا یسر حجاز می گویند، همچنین تسبیح های بدست آمده از یسر سواحل مصر را یسر مصری می نامند. اما در برخی از کشورهای دیگر یسر را گونه ای از مرجان دریایی می شناسند، و به آن مرجان سیاه Black Coral می گویند. شناخت و تشخیص میان تسبیح های یسر مکاوی و مصری کار بسیار دشواری می باشد و نیاز به مهارتهای تشخیصی دیداری و شناخت بویایی دارد .
  برخی با جمع آوری تسبیح های یسر قدیمی که ناقص میباشند و یا دانه های شکسته یسر دارند، آن ها را آسیاب کرده و فرآوری مجدد می نمایند، با مواد شیمیایی ورقه های مصنوعی مشابه گیاه دریایی یسر تهیه می کنند. و فرآیند ساخت تسبیح با ورقه های فرآوری شده انجام میشود . دقیقا مشابه عملی که در گیاه طبیعی صورت می گیرد .

  برای تشخیص این گونه یسر ها از یسرهای طبیعی باید توجه داشت که معمولا عطر و بوی تسبیح های فرآوری شده یسر بسیار کمتر از یسر طبیعی و واقعی بوده و یسر فرآوری شده شدت بوی جوهری یسر طبیعی و رنگ شرابی سرخ دانه ها را ندارند.

  تقسیم بندی گیاهان یسر

  گیاهان یسر برای رشد و تکثیر به دو دسته نر و ماده تقسیم می شوند.
  تسبیح های که از گیاه یسر ماده درست می شوند به دلیل باز شدن و ورقه شدن معمولا با مفتول های ظریف طلا، نقره، مس و گاهی اوقات آلومینیم، مفتول کوبی می شوند. در این میان تسبیح های اساتید تبریزی که طلاکوب و نقره کوبی می شوند شهرت جهانی دارند.
  تسبیح های ساخته شده از گیاهان یسر نر به دلیل چسبندگی لایه ها نیازی به نقره کوبی یا طلاکوبی ندارند و در بازار تسبیح یسر نر از تسبیح یسر ماده در حالت عادی گرانتر و با ارزش تر می باشد، مگر اینکه نقره یا طلاکوبی استاد خاصی باعث گرانی و ارزش تسبیح گردد. لازم به ذکر است که گاهی اوقات از نگین های جواهراتی نظیر یاقوت سرخ یا زمرد و یا از فیروزه و مرجان در مخراجکاری و جواهرنشانی تسبیح یسر استفاده می شود، که زیبایی و ارزش هنری آنرا چندین برابر می کند. دلیل گرانی و کمیاب بودن تسبیح های یسر نر اینست که با گذشت زمان و استفاده مکرر کیفیت تسبیح بالاتر میرود، و مانند تسبیح های شاه مقصود کارکرده این تسبیح ها از تسبیح های نو گران تر هستند.

  نحوه تشخیص تسبیح های یسر مرغوب

  استفاده مکرر از تسبیح در طی زمان و افتادن به روی سطوح سخت باعث شکستن و کسر دانه ها می گردد. برخی با جمع آوری تسبیح های ناقص و خرید ان ها با قیمت کم، اقدام به تکمیل کردن تسبیح ها با استفاده از چند تسبیح ناقص، می نمایند تا تسبیح کاملی ایجاد کنند وآن را گرانتر به فروش برسانند .نحوه شناخت تسبیح ترکیب شده از چند تسبیح ناقص کار سختی نیست و میتوان با استفاده از نور مناسب و بررسی دانه ها از لحاظ شکل و سوراخ، ابعاد دانه ها و رنگ تسبیح، کیفیت دانه ها و ... به این نکته پی برد.
  یکی دیگر از نکات مهم دیگر در خرید تسبیح های یسر، بررسی شیخک تسبیح می باشد چرا که شیخک تسبیح یسر استحکام کمتری نسبت به دانه ها دارد و در اثر استفاده زیاد و یا ضرب دیدن به راحتی می شکند، و این موضوع بروی قیمت تسبیح تاثیرگذار است و از قیمت آن می کاهد و مکررا دیده شده است که شیخک تسبیح های یسر تعویض شده اند .

   

  برای دیدن انواع تسبیح های یسر فروشگاه گوهر افشان کلیک کنید

  09306226344

  goharafshan_admin@

  انصراف از نظر
  whatsapp support call support Telegram support