همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو

  10 نکته جالب طلا

  10 نکته جالب طلا

   

  طلا فلز بسیار گرانبهایی است که ارزش بالایی دارد. نکاتی در زیر به آن ها اشاره می کنیم که حتی علاقمندان به طلا ممکن است از آن بی اطلاع باشند.

  1-    اولین فلزی که توسط انسان های ماقبل تاریخ کشف شده است، طلا بوده است. قدمت کشف آن بر اساس علم باستان شناسی به 4000 سال قبل حضرت مسیح میرسد، که از تاریخ عصر حجر فراتر می رود.

  2-    در قرن 7 میلادی برای ساختن دندان مصنوعی توسط دندان پزشکان ایتالیایی، از رگه های طلا استفاده می کردند. همچنین تا اوایل قرن 16 میلادی، استفاده از طلا برای پر کردن دندان ها رایج بوده است.

  3-    تئوکیوت لت، نامی است که مردم در آزتک، منطقه ای در جنوب مکزیک فعلی به جای طلا می خواندند. قدمت این نام مجددا به عمر بسیار بالای کشف طلا اشاره دارد.

  4-    طلا خاصیت کشش و چکش خوری بالایی دارد، بطوریکه از هر انس طلای خالص، میتوان 5 میلیون طلای خرد شده یک اینچی را شکل داد. همچنین می توان از هر انس طلا حدود 820 متر با قطر 5 میکرون را کشش داد. این میزان قطر طلا معادل یک دهم قطر یک تار مو می باشد.

  5-    طلا مقاومت بسیار بالایی دارد و به سختی از بین می رود. از زمان قدیم این باور وجود داشته که طلا قیمت خود را دارد. می توان آن را آب کرد و دوباره ساخت بدون اینکه از بین برود. 85 درصد طلا های گذشته همچنان در حال استفاده می باشند.

  6-    ورقه های طلا بر روی دیواره بیرونی فضاپیمای آپلو پوشیده شده است تا فضانوردان را از تشعشع اتمی حفظ کند. همچنین برای حفاظت چشمان فضانوردان از شدت نور، بر روی کلاه های مخصوص آنان لایه نازکی از طلا کار میکنند.

  7-    استخراج طلا، در مواردی به محیط زیست آسیب می رساند. معادن طلا، مقدار بسیار زیادی از مواد شیمیایی کشنده را وارد آب می کند. همچنین، اکسید نیتروژن و اکسید سولفور به هوا تبخیر می شود.

  8-    ایالات متحده آمریکا، در ذخیره طلا رتبه اول را داراست. اما از منظر استفاده زینتی، هند بالاترین مقام را دارد، بطوریکه 20 درصد کل طلایی که در جهان به عنوان زیورآلات استفاده می شود، در لباس ساری هندو ها به کار می رود.

  9-    بزرگترین تجمع طلا در اقیانوس ها می باشد، طوریکه تخمین زده می شود حدود 1 میلیون تن طلا در آن موجود است. اما تابحال راهکار مناسبی برای استخراج آن ارائه نشده است.

  10-    این میزان از طلای موجود در زمین به نسبت فضا بسیار کم می باشد. طبق آخرین تحقیقات سفینه "نیر" در سال 1999، مقدار طلا تنها در یکی از سیاره ها به نام اروس بیش از کل میزان طلایی است که بر روی زمین استخراج شده است. اما راهکاری برای حفر معدن طلا در فضا بیان نشده است.

   

  انصراف از نظر
  whatsapp support call support Telegram support