همه دسته بندی ها
  فیلترها
  تنظیمات
  جستجو
  خبرخوان

  بلاگ

  معادن مهم فیروزه ایران
  0 معادن مهم فیروزه ایران

  معادن فیروزه ایران

  معمولا فیروزه در سنگ های آتشفشانی که توده های نیمه عمیق در آنها نفوذ کرده است، پیدا می شود. مهمترین معادن فیروزه ایران کانسار فیروزه باغو (دامغان)، کانسار فیروزه نیشابور، اندیس فیروزه عبدالله گیو، یخ آباد و الله آباد (کاشمر)، اندیس فیروزه علی آباد تفت، کانسار های مس چاه فیروزه (شهربابک) و میدوک می باشند.

  منابعی از فیروزه نیز در کوه های زبر کوه سرهنگی، عشق آباد طبس، نینگان، چاه ابراهیم زهرا، کانسار مس سرچشمه، قلعه وزیری بصیران و کوه های جبال بارز و ساوه دیده شده است.

  مهمترین...

  سنگ آونتورین
  0 سنگ آونتورین

  مشخصات آونتورین

  سنگ آونتورین نوع مات کوارتز است که شامل ذرات بسیار ریز براق و میانباره ها بر روی خود است. آونتورین دارای ترکیب شیمایی سیلیکاتی می باشد. معمولا سبز رنگ آن بسیار دیده می شود و در رنگ های زرد، قرمز، صورتی، نارنجی، ارغوانی، آبی، سفید و قهوه ای وجود دارد. بسته به نوع اینکلوژن ها دارای سختی 6.5 تا 7 می باشد. و وزن مخصوص 2.6 تا 2.7 را دارد. پدیده آونتورسنسی با برخورد نور به ناخالصی های آونتورین و منعکس شدن آن ایجاد می شود. این میانباره ها بر سطح آونتورین زیبایی خاصی را به سنگ می دهد. ه...

  تشخیص سنگ های قیمتی با اشعه UV
  0 تشخیص سنگ های قیمتی با اشعه UV

  پدیده فلورسانس Fluorescence

  برخی از کانی ها در اثر قرار گرفتن تحت امواج فوق بنفش یا طول موج خارج از دید، نور خارج شده از آن قابل دیدن خواهد بود. به این نوع کانی ها فلورسانس گفته می شود. فلورسانس به شناخت  بعضی از گوهر و جواهرات کمک می کند. فلوریت، اولین کانی بود که از خود نور را عبور داد که به دلیل تابش پرتو فرا بنفش به آن بود. در صورتی که پس از قطع نور نامرئی همچنان از کانی نور منتشر شود، به آن پدیده فسفرسانس گفته می شود.
  فسفرسانس در کانی ها به دلیل عناصری فلزی چون منگنز، نیکل، تنگستن، اورانیو...

  آمیتیست
  0 آمیتیست

  کسی که سنگ آمیتیست را با خود نگاه دارد دلیر شود و از چشم زخم مصون ماند و اگر در سیب بالین نهد خواب پریشان نبیند (معرفه الجواهر)

  آمیتیست از پرطرفدار ترین نوع سنگ در گروه کوارتز می باشد. دارای سختی 7 می باشد و به علت ترکیبات ناخالصی آهن دار در آن به رنگ بنفش زیبا در آمده است. گونه ای به نام آمیتیست کوارتز وجود دارد که نوع فشرده ای از کریستال های کوچک بنفش است که از آن استخراج می شود و عاری از بلور های درشت است. این گونه به صورت ژئود تشکیل شده است و معمولا در مهره های تسبیح و کار های هنری به کار م...

  آموزش جامع پولیش سنگ های قیمتی
  0 آموزش جامع پولیش سنگ های قیمتی

  چکیده مقاله

  در لغت پولیش، به معنای جلا دادن می باشد. سنگ های پولیش شده به قطعه سنگ های کوچک گرد شده و جلا دار گفته می شوند. در ابتدا خرده سنگ هایی در ابعاد 1 تا 5 سانتی متر تحت سایش قرار می گیرند، سپس بوسیله پودر پولیش آنها را صیقلی می کنند تا در لوازم تزئینی و جواهرات به کار روند.
  سنگ های پولیش داده شده، ارزش افزوده خوبی را دارند و در فروشگاه های لوازم تزئینی نمایشگاه ها، غار ها، موزه های علوم طبیعی و ... به فروش می رسند.

  سنگ های قابل پولیش

  همه ی سنگ هایی که در اطراف ما وجود دارند، توانایی پ...

  سنگ اسپینل چیست ؟
  0 سنگ اسپینل چیست ؟

  بیا که لعل و گوهر در نثار مقدم تو      ز کنج خانه دل می کشم به مقدم تو    (حافظ)

  ویژگی های اسپینل

  اسپینل ( Spinel ) دارای سختی 7.5 تا 8 و با ترکیب شیمیایی MgAl2O4 است. در مقابل مواد شیمیایی و شرایط جوی فیزیکی مقاوم است. در سنگ های مرمر که در برابر شرایط آب و هوایی کمتر مقاومت دارد دیده می شود. در ته نشین های ماسه و شن آبرفتی و در میان سنگ های قیمتی دیگر یافت می شوند. اسپینل به سه صورت در زمین شناسی قابل یافت می باشد :

  1)     در سنگ های آذرین و دانه های بدون شکل

  2)     به شکل بلور در سنگ های ...

  رکاب فدیوم
  0 رکاب فدیوم

  رکاب آلیاژ فدیوم ( Fedium )

  از ترکیب دو فلز نقره و پالادیوم ( Ag و Pd ) آلیاژ فدیوم بدست می آید. پالادیوم که از خانواده پلاتین های می باشد به دلیل نزدیکی عدد اتمی و چگالی اش به نقره، قابلیت خوبی در انحلال کریستالی نقره دارد. ساخت آلیاژ فدیوم دارای فنونی است که کمتر سازندگان راجع به آن صحبت می کنند و هر یک از رکاب سازان شیوه خاص خود را در ساخت فدیوم دارند. ارزش هر گرم فدیوم بستگی به قیمت روز پلادیوم و نقره دارد و بر حسب درصد پالادیوم به نسبت نقره بدست می آید.

  چگونگی نحوه تشکیل فدیوم

  برای ساختن...

  سنگ زمرد
  0 سنگ زمرد

  ویژگی های زمرد

  کلمه زمرد Emerald  مترادف رنگ سبز می باشد. رنگ سبزی که عشق به طبیعت را به ارمغان می آورد.
  از نظر ترکیب شیمیایی، زمرد از آلومینیوم، بریلیوم و سیلیکات تشکیل شده است و عضو خانواده بریل می باشد. بریل خالص، بی رنگ است و اضافه شدن مقداری کروم و وانادیوم به آن رنگ سبز زیبای زمرد را می دهد. زمرد، دارای سختی 7.5 تا 8 می باشد و به دلیل سختی بالای آن، مخراج کاری، تراش کاری و پولیش نگین زمرد دشوار می باشد. برای تراش آن گوهرتراشان، تراش خاصی را در نظر می گیرند که به صورت تراش زمردی یا چهار گو...

  یاقوت سونچیا پادپاراشا
  0 یاقوت سونچیا پادپاراشا

  ویژگی های یاقوت سونجیا

  این یاقوت نوعی سافایر با طیف رنگی مخلوط از رنگ های نارنجی تا صورتی، از خانواده کراندوم می باشند. این نوع یاقوت زیبا ریشه هندی و سانسکریتی دارد و در واقع پادپاراشا می باشد. این یاقوت از کشور سریلانکا در نزدیکی شبه جزیره هند است. این نوع یاقوت در تانزانیا و ماداگاسکار نیز یافت می شود. سافایر های نارنجی آفریقایی تانزانیا و ماداگاسکار ارزان تر از نوع سریلانکایی یاقوت می باشد.

  از فرایند گرمادهی در مجاورت گاز برلیوم برای اصلاح رنگ یاقوت های سونجیای آفریقایی استفاده می شود. این...

  اهمیت تسبیح و استخاره با آن
  0 اهمیت تسبیح و استخاره با آن

  دانستنی های جالب و مفید درباره تسبیح

  همانطور که می دانیم "تسبیح" به معنای سبحان الله گفتن است. سبحه، همان تسبیح می باشد و مقصود آن مهره هایی است که اعداد تسبیح را با آن می شمارند. ( تسبیحات، تکبیرات و تحمیدات )
  در واقع به دلیل استفاده بسیار عموم از کلمه تسبیح، این کلمه در میان مردم رایج شده است.
  در رابطه با تسبیح اشعاری گفته شده است که در ادامه نمونه ای از آن ها را بیان می کنیم.
  حافظ می گوید : "رشته تسبیح اگر بگسست معذورم بدار _ دستم اندر دامن ساقی سیمین ساق بود"
  قائم مقام ثانی می گوید : "زاهد چه...

  نگهداری از جواهرات
  0 نگهداری از جواهرات

  نحوه صحیح نگهداری از جواهرات

  اکثر مردم در استفاده و نگهداری از جواهرات اشتباهات رایجی مرتکب می شوند. هر اشتباهی راه حلی دارد که در این مطلب سعی میکنیم این مطالب را به شما یادآوری کنیم. که با رعایت این نکات عمر جواهرات تان را بیش از پیش خواهید نمود. در زیر اشتباهات رایجی را ذکر میکنیم که اکثر خانم ها و آقایان در مورد جواهرات خود مرتکب می شوند.

  شستن هر روزه جواهرات

  هر جواهری، چه حلقه ازدواج باشد و یا هدیه ای از دوران های گذشته، آنقدر زیبا و فریبنده هست که هر کسی دوست دارد هر روز از این جواهرات ...

  انگشتر و گردنبند های تاریخی
  0 انگشتر و گردنبند های تاریخی

  انگشتر کوروش کبیر

  انگشتر های تاریخی و بسیار زیبا و ارزشمندی از تمدن ایران باستان یافت شده است که در موزه های کشور های مختلف در سراسر جهان نگهداری می شود.
  انگشتری از طلا در روسیه پیدا شده است که منسوب به کوروش کبیر می باشد. در زمان هخامنشیان قلمرو ایران تا روسیه پیش رفته بود. این انگشتر در گورستانی در سیبری روسیه کشف شد که متعلق به قرن 5 قبل از میلاد می باشد. در حال حاضر، انگشتر طلای هخامنشی با نقش مردی از پارس، در موزه ملی روسیه نگهداری می شود.

   

  انگشتر اشکانیان

  انگشتری متعلق به دوره اشکانیان...

  whatsapp support call support Telegram support